Southeast Sectional Championships U19, May, 2001
U19 Qualification Criterea:-
a) Born between 1982 and 1988 (or be on the U16 points standing) AND
b) Placed in the top 30% (rounded up, minimum 2) of the 2001 U19 Sectional tournament, OR
c) Be on the Junior point standings as of May 1, 2001
* Criterea c) makes that fencer an "AUTOmatic" qualifier.
This means that when allocating the top 'x' fencers for qualifications,
the automatic qualifier is skipped.
* All U19 qualifiers also qualify for DV2, providing their classification before the tournament is "C" or less, and for DV3, providing their classification before the tournament is "D" or less. Note: Currently, qualifications for DV2 and DV3 shown in these tables have been based here on the final classification, so your knowledge of your Initial Rating is required to figure out whether or not you qualify for DV2 and/or DV3.
U19 Men's Epee
Place |
Name | Events Qualified | Final Rating |
Division |
1 |
Ferrer, Alex | U19, DV1A, DV2 | C01 | NC |
2 |
Vail, Bruce | AUTO, U19 | B01 | GA |
3 |
Hallman, Nick | U19, DV2, DV3 | D01 | NC |
4 |
Lupton, Julian | U19, DV2, DV3 | D01 | NC |
5 |
Miller, Daniel | U19, DV2 | C01 | GA |
6 |
Huskey, Adam | U19, DV2, DV3 | D00 | SC |
7 |
Virkus, Cameron | AUTO, U19, DV2, DV3 | D00 | SC |
8 |
Bow, Justin | U19, DV2, DV3 | U | TN |
9 |
Ziegler, Chris | U19, DV2 | C00 | FL-C |
10 | Burkhard, Adam | U19, DV2, DV3 | U | NC |
11 | Privette, Mark | - | U | NC |
12 | Sriram, Nikhil | - | U | TN |
13 | Haselde, Justin | - | U |
SC |
14 | Kiwada, George | - | D01 | NC |
15 | Barrows, Christopher | - | U | TN |
16 | Williams, Eric | - | D00 | TN |
17 | Carroll, Jeremy | - | U | NC |
18 | Barry, Tyler | - | D01 | NC |
19 | Blankenship, Jon | - | D00 | TN |
20 | Gebbie, Matthew | - | E01 | NC |
21 | Howard, Wallace | - | U | SC |
22 | Barkley, William | - | U | TN |
23 | Crouch, Fredrich | - | U | NC |
24 | Psimer, Alex | - | U | SC |
Group C1 Tournament
U19 Men's Foil
Place |
Name | Events Qualified | Final Rating |
Division |
1 |
Mitchell, John-Paul | AUTO, DV1A, U19, DV2 | C01 | TN |
2 |
Dussault, Benjamin | U19, DV2 | C01 | VA |
3 |
McClam, Jackson | U19, DV2, DV3 | D01 | SC |
4 |
Virkus, Cameron | U19, DV2 | C01 | SC |
5 |
Harwood, Martin | U19, DV2 | C00 | GA |
6 |
Ward, Alexander | U19, DV2, DV3 | E01 | GA |
7 | Ferrer, Alex | U19, DV2, DV3 | D00 | NC |
8 | Gardner, William | U19, DV2, DV3 | D01 | TN |
9 | Carroll, Jeremy | - | U | NC |
10 | Ziegler, Chris | - | D01 | FL-C |
11 | Howard, Wallace | - | U | SC |
12 | Lidow, Edward | - | D01 | SC |
13 | Crouch, Fredrich | - | D01 | NC |
14 | Powers, Michael | - | D00 | SC |
15 | Melton, Issac | - | E01 | NC |
16 | Rosa, Joshua | - | U | FL-C |
17 | Lawrence, Steve | - | D01 | NC |
18 | Deupree, Erik | - | U | GA |
19 | Holmberg, Matthew | - | U | GA |
20 | Anderson, John | - | U | SC |
21 | Clark, Jac | - | U | GA |
22 | Deupree, Chris | - | U | GA |
Group C1 Tournament
U19 Men's Sabre
Place |
Name | Events Qualified | Final Rating |
Division |
1 |
Bernstein, Justin | DV1A, U19, DV2 | C01 | GA |
2 |
Liu, Joe | U19, DV2, DV3 | D01 | GA |
3 |
Herdon, Matthew | U19, DV2, DV3 | D01 | NC |
4 |
Wolff, John | U19, DV2, DV3 | D99 | GA |
5 |
Newkirk, Wesley | AUTO, U19, DV2 | C01 | NC |
6 |
Leben, Brian | U19, DV2 | C01 | VA |
7 | Jones, Bryan | - | C00 | NC |
8 | Wilson, Andrew | - | D00 | NC |
9 | Anderson, John | - | U | SC |
10 | Abdallah, Hassan | - | E01 | NC |
11 | Stantis, Spencer | - | U | AL |
12 | Crouch, Fredrich | - | U | NC |
13 | Meeker, Jack | - | U | GA |
14 | Ziegler, Chris | - | U | FL-C |
15 | Bow, Justin | - | U | TN |
Group C1 Tournament
U19 Women's Epee
Place |
Name | Events Qualified | Final Rating |
Division |
1 |
Szarwark, Catherine | AUTO, DV1A, U19 | A00 | TN |
2 |
Ferrer, Ivana | U19, DV2, DV3 | D00 | NC |
3 |
Mendel, Lucy | U19, DV2 | C99 | NC |
4 |
Mendel, Gemma | U19, DV2, DV3 | E00 | NC |
5 |
Lynch, Katherine | - | E00 | GA |
6 |
Pendergrass, Leigh | - | U | TN |
7 |
Hiatt, Georgia | - | U | TN |
8 |
Horn, Breanna | - | U | FL-GW |
Group E1 Tournamnet
U19 Women's Foil
Place |
Name | Events Qualified | Final Rating |
Division |
1 |
Ferrer, Ivana | AUTO, DV1A, U19, DV2, DV3 | D00 | NC |
2 |
Puszkarczuk, Ivona | U19, DV2, DV3 | E01 | NC |
3 |
Mendel, Gemma | U19, DV2, DV3 | E01 | NC |
4 |
Pendergrass, Leigh | U19, DV2, DV3 | U | TN |
5 |
Shepard, Kait | U19, DV2, DV3 | U | TN |
6 |
Pescitelli, Nicole | - | E01 | NC |
7 | Pope, Sarah | - | U | GA |
8 | Zenger, Kathryn | - | E01 | SC |
9 | Quader, Nadine | - | U | GA |
10 | Wood, Maureen | - | E00 | NC |
11 | Walker, Amy | - | U | AL |
12 | Rebich, Katie | - | E01 | NC |
Group E1 Tournament
U19 Women's Sabre
Place |
Name | Events Qualified | Final Rating |
Division |
1 |
Barroso, Audrey | U19, DV1A, DV2, DV3 | D01 | GA |
2 |
Jacobson, Anna | U19, DV2, DV3 | U | GA |
Group E1 Tournament